Google propustí 12 000 lidí – přečtěte si oběžník, který zaměstnancům zaslal generální ředitel Sundar Pichai

Google propustí 12 000 lidí – přečtěte si oběžník, který zaměstnancům zaslal generální ředitel Sundar Pichai

Společnost Alphabet, mateřská společnost Googlu v pátek oznámila, že propustí 12 000 zaměstnanců, a přidala se tak k řadě velkých amerických technologických společností, které v obavách z blížící se recese snižují počet pracovních míst.

Google propustí 12 000 lidí - přečtěte si oběžník, který zaměstnancům zaslal generální ředitel Sundar Pichai
Google propustí 12 000 lidí – přečtěte si oběžník, který zaměstnancům zaslal generální ředitel Sundar Pichai

KLÍČOVÉ BODY

  • Sundar Pichai, generální ředitel společnosti Google, v e-mailu zaslaném zaměstnancům společnosti uvedl, že firma propustí 12 000 zaměstnanců.
  • Stalo se tak poté, co společnosti Amazon a Microsoft propustily dohromady 28 000 lidí.
  • Přečtěte si celou zprávu, kterou Pichai rozeslal zaměstnancům.

Sundar Pichai, generální ředitel společnosti Google a mateřské společnosti Alphabet, v pátek v e-mailu zaslaném zaměstnancům společnosti uvedl, že firma začne v USA okamžitě propouštět. V ostatních zemích bude tento proces „trvat déle kvůli místním zákonům a zvyklostem“, uvedl. Televize CNBC v listopadu uvedla, že zaměstnanci společnosti Google se obávali propouštění, protože její protějšky prováděly škrty a zaměstnanci zaznamenali změny v systému hodnocení výkonnosti společnosti.

Gigant v oblasti internetového vyhledávání a sdílení videí nabídne zaměstnancům v USA 16 týdnů odstupného plus dva týdny za každý další rok práce ve společnosti Google, dodal Pichai.

Akcie společnosti Google po této zprávě uzavřely s více než 5% nárůstem.

Technologické společnosti se v současné době potýkají s řadou problémů, v neposlední řadě s rostoucími úrokovými sazbami a inflací, které v uplynulém roce srazily akcie technologických společností a donutily inzerenty omezit výdaje na internetovou reklamu.

Zejména zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému vedlo k poklesu zájmu o americké technologické akcie. Pochmurné makroekonomické klima zase zvýšilo tlak na tyto společnosti, aby provedly hluboké škrty v počtu svých zaměstnanců.

Společnost Amazon ve středu zahájila novou vlnu propouštění, která se týká více než 18 000 lidí. Ve stejný den oznámila společnost Microsoft plány na propuštění 10 000 zaměstnanců.

K propouštění přistoupil také Twitter pod vedením Elona Muska, který od svého říjnového nástupu do funkce generálního ředitele snížil počet zaměstnanců o více než polovinu.

Páteční propouštění ze strany Googlu přišlo poté, co ve čtvrtek CNBC informovala, že firma odkládá část bonusů zaměstnancům na konci roku na březen nebo duben, místo aby je vyplatila v plné výši v lednu.

Přečtěte si celou zprávu, kterou Pichai v pátek rozeslal zaměstnancům:

Googlerům,

Mám pro vás nepříjemnou zprávu. Rozhodli jsme se snížit počet našich zaměstnanců přibližně o 12 000 pozic. Zaměstnancům v USA, kterých se to týká, jsme již zaslali samostatný e-mail. V ostatních zemích bude tento proces trvat déle vzhledem k místním zákonům a zvyklostem.

Bude to znamenat rozloučení s některými neuvěřitelně talentovanými lidmi, které jsme tvrdě zaměstnali a se kterými jsme rádi pracovali. Je mi to velmi líto. Skutečnost, že tyto změny ovlivní životy zaměstnanců Googlu, mě velmi tíží a beru na sebe plnou odpovědnost za rozhodnutí, která nás k tomu dovedla.

V posledních dvou letech jsme zažili období dramatického růstu. Abychom se tomuto růstu vyrovnali a podpořili ho, najali jsme si jinou ekonomickou realitu, než s jakou se potýkáme dnes.

Jsem přesvědčen o obrovských příležitostech, které před námi stojí díky síle našeho poslání, hodnotě našich produktů a služeb a našim včasným investicím do umělé inteligence. Abychom ji plně využili, budeme muset učinit těžká rozhodnutí. Proto jsme provedli důkladnou revizi napříč produktovými oblastmi a funkcemi, abychom zajistili, že naši lidé a role budou v souladu s našimi nejvyššími prioritami jako společnosti. Role, které rušíme, odrážejí výsledek tohoto přezkumu. Týkají se všech oblastí společnosti Alphabet, produktů, funkcí, úrovní a regionů.

Pracovníkům Googlu, kteří nás opouštějí: Děkujeme vám za to, že jste tvrdě pracovali, abyste pomohli lidem a podnikům na celém světě. Váš přínos byl neocenitelný a jsme za něj vděční.

Přestože tento přechod nebude snadný, budeme zaměstnance podporovat při hledání jejich další příležitosti.

Ve Spojených státech:

Zaměstnancům budeme vyplácet mzdu po celou dobu výpovědní lhůty (minimálně 60 dní).
Nabídneme také odstupné začínající na 16 týdnech platu plus dva týdny za každý další rok ve společnosti Google a urychlíme minimálně 16 týdnů nároku na GSU.
Vyplatíme bonusy za rok 2022 a zbývající dovolenou.
Dotčeným osobám nabídneme 6 měsíců zdravotní péče, služby pro zprostředkování zaměstnání a imigrační podporu.
Mimo USA podpoříme zaměstnance v souladu s místními zvyklostmi.
Jako téměř 25 let stará společnost budeme jistě procházet obtížnými ekonomickými cykly. Jsou to důležité okamžiky, kdy můžeme zbystřit pozornost, přebudovat naši nákladovou základnu a nasměrovat naše talenty a kapitál na naše nejvyšší priority.

Omezení v některých oblastech nám umožňuje vsadit ve velkém na jiné. Přeorientování společnosti na AI-first před lety vedlo k převratným pokrokům napříč našimi podniky i celým odvětvím.

Díky těmto včasným investicím jsou produkty společnosti Google lepší než kdykoli předtím. A chystáme se také sdílet zcela nové zážitky pro uživatele, vývojáře a podniky. Máme před sebou značnou příležitost s umělou inteligencí napříč našimi produkty a jsme připraveni k ní přistupovat odvážně a zodpovědně.

Celá tato práce je pokračováním „zdravého přehlížení nemožného“, které je od počátku základem naší kultury. Když se dnes rozhlédnu po společnosti Google, vidím stejného ducha a energii, které pohánějí naše úsilí. Proto zůstávám optimistou, pokud jde o naši schopnost plnit naše poslání, a to i v těch nejtěžších dnech. Dnešek je určitě jedním z nich.

Určitě máte mnoho otázek ohledně toho, jak budeme pokračovat. V pondělí uspořádáme radnici. Podívejte se do svého kalendáře na podrobnosti. Do té doby se o sebe, prosím, dobře starejte, až budete vstřebávat tuto těžkou zprávu. V rámci toho, pokud vám právě začíná pracovní den, neváhejte dnes pracovat z domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *