Je to opravdu konec Twitteru?

Je to opravdu konec Twitteru?

Twitter je zaplaven lidmi, kteří se loučí.

Trendem je hashtag „RIPTwitter“ a spousta uživatelů této stránky se snaží stáhnout svá data.

Sdílejí také alternativní místa, kde je lze najít (spotřebitelský šampion Martin Lewis, který má na Twitteru dva miliony sledujících, si založil stránku Mastodon, i když přiznává, že ji zatím neumí používat).

Je to opravdu konec Twitteru
Je to opravdu konec Twitteru

Nový šéf Twitteru Elon Musk, který nikdy neignoruje trendy, zveřejnil na Twitteru meme náhrobního kamene s logem Twitteru.


Zaměstnanci houfně odcházejí – polovinu zaměstnanců propustil pan Musk týden poté, co dokončil koupi platformy, a mnoho dalších se rozhodlo odejít poté, co poslal e-mail, v němž po zbývajících zaměstnancích požaduje „tvrdé“ pracovní podmínky a dlouhou pracovní dobu.

Poměrně hodně z těch, kteří odcházejí, jsou podle jejich životopisů na Twitteru inženýři, vývojáři a programátoři – lidé, kteří pracují na jádru toho, co zajišťuje fungování Twitteru.

Podívejme se na dvě největší slabiny, které by mohly modrého ptáka velmi rychle srazit z trůnu.

Mohl by být hacknut?

První a nejzřejmější by byl katastrofický hack.

Twitter, stejně jako všechny velké webové stránky, bude neustále pod útokem zlých aktérů – dokonce i na státní úrovni -, kteří budou chtít způsobit neplechu. Světoví lídři, politici a celebrity mají na Twitteru osobní účty s miliony sledujících – nízko visící ovoce pro hackera, který chce, aby jeho podvod vidělo hodně lidí, jak už jsme viděli dříve.

Nebo mohou chtít, aby prostě zmizel, a tak ho bombardují webovým provozem, aby zjistili, jestli se zahltí a vypne se tímto způsobem. K podobným pokusům bude docházet neustále – je to neustálý boj.

Kybernetická bezpečnost je, nebo by alespoň měla být, důležitou součástí každodenní činnosti každé společnosti 21. století. Minulý týden opustila společnost Twitter šéfka kybernetické bezpečnosti Lea Kissnerová. Není známo, zda byla nahrazena. (Twitter také nemá žádný komunikační tým, takže není snadné se na to zeptat).

Zabezpečení Twitteru je pravděpodobně poměrně robustní. Nelze provozovat web, který každý měsíc používá 300 milionů lidí a který drží pohromadě jen kousek provázku. Ale tato robustnost vyžaduje neustálou údržbu.

Vzpomeňte si na svůj vlastní telefon nebo notebook a pravidelné bezpečnostní aktualizace, které musíte instalovat. To proto, že se pravidelně objevují nové zranitelnosti, nové trhliny v brnění, o kterých jste nevěděli, a úkolem poskytovatele je poslat vám opravu.

Ohrožené servery

Druhou možnou katastrofou je vyřazení serverů z provozu – buď někým, kdo má zášť, nebo omylem při rutinní údržbě, která není pod řádným dohledem.

Bez serverů by neexistoval Twitter (ani Facebook, Instagram a vůbec náš digitální svět).

Servery – výkonné počítače – jsou jako fyzická těla těchto platforem. Existují v datových centrech. Jsou to vlastně sklady plné počítačových serverů, které jsou ústředním prvkem provozu online podniků. Svět běží na serverech.

Jak si jistě dokážete představit, všechny tyto stroje produkují velké množství tepla. Datová centra musí být chladná a vyžadují stálý zdroj elektřiny.

Samotné servery také vyžadují údržbu a výměnu, protože mezi nimi dochází k migraci dat. To vše může způsobit, že se něco pokazí. Kdyby se tak stalo, bylo by to náhlé a dramatické.

Jaderná varianta

Elon Musk tohle všechno samozřejmě ví. Nepředpokládejme, že to neví. Může se však rozhodnout hrát šaška.

Nevíme, kdo na to momentálně dohlíží.

Včera se mi však stalo něco, co mě přivedlo na myšlenku, že na Twitteru je možná více lidí, kteří ho sledují, než si myslíme.

Vyprávěl jsem příběh o astronomce, které byl zablokován účet poté, co se neprávem dostala do područí automatických moderátorských nástrojů. Nikdo z Twitteru ani z jiných firem pana Muska mi neodpověděl, ani ji nekontaktoval. Její účet však byl později toho dne skutečně obnoven.

Někdo někde uvnitř Twitteru dával pozor. Možná je stále dost těch, kteří dělají právě to.

Existuje samozřejmě ještě třetí možnost – ta jaderná -, a to že Musk vyhlásí bankrot Twitteru a ten se zlikviduje. I když právě teď se zdá, že si svůj status šéfa Twitu užívá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *