Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě

Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě

Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě

KLÍČOVÉ BODY

  • Ve čtvrtečním hlasování se Parlament EU vyslovil 517 hlasy pro a 38 proti přijetí zákona o trzích s kryptoměnami neboli MiCA.
  • Pravidla uloží kryptoplatformám, emitentům tokenů a obchodníkům řadu požadavků týkajících se transparentnosti, zveřejňování informací, autorizace a dohledu nad transakcemi.
  • MiCA představuje dosud nejkomplexnější regulační rámec pro digitální aktiva.
  • Parlamentní požehnání otevírá cestu k tomu, aby MiCA vstoupila v platnost v roce 2024, čímž se EU dostává o krok před USA a Velkou Británii.
  • Markets in Crypto-Assets (MiCA) je prvním pokusem o vytvoření komplexní regulace digitálních aktiv v EU.
  • Markets in Crypto-Assets (MiCA) je prvním pokusem o vytvoření komplexní regulace pro digitální aktiva v EU.
Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě
Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě

Zákonodárci v Evropském parlamentu schválili první komplexní balíček pravidel na světě zaměřený na regulaci odvětví kryptoměn.

Ve čtvrtečním hlasování se Parlament EU vyslovil 517 hlasy pro a 38 proti přijetí zákona o trzích s kryptoměnami neboli MiCA. Legislativa, jejímž cílem je snížit rizika pro spotřebitele nakupující kryptoaktivy, bude znamenat, že poskytovatelé mohou být odpovědní, pokud přijdou o kryptoaktivy investorů.

Pravidla uloží kryptografickým platformám, emitentům tokenů a obchodníkům řadu požadavků týkajících se transparentnosti, zveřejňování informací, autorizace a dohledu nad transakcemi, uvedl Parlament EU ve čtvrtečním prohlášení.

Platformy budou muset informovat spotřebitele o rizicích spojených s jejich operacemi, přičemž regulace se bude týkat i prodeje nových tokenů.

Stablecoiny, jako je tether a USDC společnosti Circle, budou muset udržovat dostatečné rezervy, aby v případě hromadných výběrů mohly uspokojit žádosti o zpětný odkup. Stablecoinům, které se stanou příliš velkými, také hrozí omezení transakcí na 200 milionů eur (220 milionů USD) denně.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy neboli ESMA bude mít pravomoc zasáhnout a zakázat nebo omezit kryptoplatformy, pokud se ukáže, že řádně nechrání investory nebo ohrožují integritu trhu či finanční stabilitu.

MiCA se rovněž zabývá environmentálními obavami spojenými s kryptoměnami, přičemž firmy budou nuceny zveřejňovat svou spotřebu energie a také dopad digitálních aktiv na životní prostředí.

Evropská komisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová si čtvrteční schválení zákona pochvalovala a uvedla, že očekává, že pravidla začnou platit „od příštího roku“.


Ministr pro města Andrew Griffith: Griffith: regulace kryptoměn ve Velké Británii by měla proběhnout v příštích 12 měsících

Andrew Whitworth, ředitel pro politiku EMEA v blockchainové firmě Ripple, uvedl, že parlamentní požehnání znamená „důležitý milník pro kryptografický průmysl na celém světě“.

„Konzistence v implementaci v celé EU bude klíčová pro to, aby kryptografické společnosti získaly provozní jasnost, která podpoří inovace v celé Evropě a ochrání před nechtěnou fragmentací jednotného trhu,“ uvedl Whitworth pro CNBC prostřednictvím e-mailu.

„V rámci toho je třeba zajistit, aby se právní předpisy uplatňovaly přiměřeně s ohledem na to, jak se s nabídkami různých kryptografických společností zachází na základě rizikových profilů jejich činností.“

O krok napřed před USA.
Parlament rovněž schválil samostatný zákon, jehož cílem je snížit anonymitu spojenou s převody kryptoměn, jako je bitcoin
a stablecoiny, a to poměrem hlasů 529 ku 29 pro přijetí nařízení o převodech finančních prostředků.

To na kryptografické transakce aplikuje takzvané „cestovní pravidlo“, které vyžaduje, aby finanční společnosti prověřovaly, zaznamenávaly a sdělovaly informace o odesílateli i příjemci, což má pomoci v boji proti praní špinavých peněz.

Převody mezi burzami a takzvanými „samohostitelskými peněženkami“ vlastněnými jednotlivci bude nutné hlásit, pokud částka přesáhne hranici 1 000 eur, což je sporná otázka pro kryptoměnové nadšence, kteří často obchodují s digitálními měnami z důvodu ochrany soukromí.

Changpeng Zhao, generální ředitel největší světové krypto burzy Binance, ve svém tweetu uvedl, že jeho společnost je „připravena v příštích 12-18 měsících provést úpravy našeho podnikání, abychom byli v pozici plného souladu s předpisy“.

Binance je pod intenzivním dohledem regulačních orgánů kvůli způsobu svého fungování. V březnu Komise pro komoditní futures a obchodování zažalovala společnost Binance, Zhaoa a bývalého ředitele pro dodržování předpisů společnosti Binance Samuela Lima s tím, že společnost aktivně získávala americké uživatele bez povolení.

Zhao uvítal MiCA jako „pragmatické řešení problémů, kterým společně čelíme“.

Regulační orgány se snažily omezit trh s kryptoměnami v důsledku četných katastrofálních selhání v odvětví. V květnu se terraUSD, kontroverzní stablecoinový projekt, rozpadl v plamenech v hodnotě 60 miliard dolarů poté, co investoři ztratili důvěru v jeho technické zázemí.

Zánik terraUSD způsobil v odvětví řetězovou reakci, kdy zkrachovaly i různé další firmy, včetně Three Arrows Capital, BlockFi a Voyager Digital. FTX, dříve čtvrtá největší krypto burza, v listopadu vyhlásila bankrot v dosud nejznámějším krachu krypto odvětví.

Tímto krokem je EU o krok napřed před Spojenými státy a Velkou Británií, které ještě musí zavést formální pravidla pro kryptoobor. Britský úředník v pondělí uvedl, že konkrétní krypto regulace by mohla vstoupit v platnost přibližně do jednoho roku.

Jakmile zákony EU vstoupí v platnost, budou moci kryptografické společnosti využívat své licence v jedné evropské zemi k „pasportizaci“ svých služeb v různých členských státech. Kryptografické společnosti se v očekávání vstupu zákona v platnost snaží získat licence od různých evropských úřadů a otevřít nové pobočky.

Kryptoburzy Coinbase a Kraken nedávno získaly licence poskytovatelů služeb virtuálních aktiv v Dublinu. Blockchainová firma Ripple usiluje o získání licence od irské centrální banky.

Generální ředitel Coinbase udeřil na SEC, zvažuje větší investice mimo USA.
Americké kryptoměnové společnosti se v reakci na tvrdé regulační kroky na domácí půdě poohlížejí po expanzi v zahraničí. Komise pro cenné papíry a burzy minulý měsíc vydala společnosti Coinbase oznámení Wells, které je často jedním z posledních kroků před tím, než regulátor formálně vydá obvinění.

Ve čtvrtek řekl generální ředitel Coinbase Brian Armstrong televizi CNBC na fintechové akci, že společnost je připravena na „roky trvající“ právní bitvu se SEC.

Samostatně v rozhovoru na pódiu uvedl, že USA „mají potenciál být důležitým trhem v oblasti kryptoměn“, ale právě nyní nepřináší regulační jasnost. Pokud to tak půjde dál, řekl, pak Coinbase zváží možnosti většího investování v zahraničí, včetně přemístění z USA jinam.

One thought on “Zákonodárci EU schválili první komplexní rámec pro regulaci kryptoměn na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *