Jaká je nová sociální síť  BeReal?

Jaká je nová sociální síť BeReal?

bereal
bereal

Co je nová sociální síť BeReal?
Je tu další aplikace, ve které můžete zveřejňovat fotky svého obličeje a prohlížet si fotky obličejů svých

Stále se objevují nové platformy sociálních médií, ale jen málo z nich má takovou sílu jako Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, TikTok, Truth Social, WhatsApp a Telegram. Každý den nám zdánlivě slibuje nějakou novou platformu, z nichž většinu ignorujeme nebo možná krátce používáme a nakonec ignorujeme; jiné mají svůj čas zazářit, ale nakonec vyšumí. (Vylévejte pro Bebo, MySpace, Friendster, Google+ a Parler.)

nová sociální síť bereal
nová sociální síť bereal

Jaká je nová sociální síť BeReal?

Jedna nová aplikace se však právě teď těší pozitivní pozornosti: BeReal podle Apptopia od prosince neustále zvyšuje počet stažení a podle Axiosu je „novou oblíbenou aplikací generace Z“. Dobře, ale co to sakra je – a bude to v dohledné době vaše „nová oblíbená aplikace“?

Co je to BeReal?

BeReal je podle svých webových stránek „nový a jedinečný způsob, jak zjistit, kdo jsou vaši přátelé ve skutečnosti v jejich každodenním životě“. Oficiálně byla spuštěna v prosinci 2019, ale její růst explodoval až v posledních měsících.

sociální siť bereal
sociální siť bereal

Funguje to následovně: Každý den v jinou dobu dostanou uživatelé z aplikace push notifikaci. Mají přesně dvě minuty na to, aby otevřeli BeReal a vyfotili, co právě dělají. Aplikace aktivuje přední i zadní fotoaparát telefonu uživatele, takže vlastně pořídí dvě fotografie, které se odešlou současně. Samotný denní příspěvek se bohužel jmenuje „a BeReal“.

Můžete si procházet BeRealy, které zveřejnili vaši přátelé, a vidět jejich převážně všední činnosti, což z toho dělá mnohem jiný zážitek než procházení Instagramu, kde mají uživatelé tendenci nahrávat ty nejlepší fotky sebe sama v těch nejúžasnějších okamžicích svého života.

Testuji pro vás BeReal v terénu (nemusíte mi děkovat) a mohu se s vámi podělit o to, že jsem zatím viděl selfie z posilovny, pracovní selfie a selfie, které dokazují, že moji přátelé sledují televizi. Zatím nikdo nedělá nic zvlášť cool, což je osvěžující, ale nakonec by mě to mohlo od aplikace odvést. Jádrem tohoto procházení feedu je otázka: Koho to zajímá?

Několik dalších informací o BeReal

Kromě záludného dvouminutového limitu pro příspěvky je třeba si uvědomit tři hlavní funkce – nebo jejich nedostatky. První z nich je, že BeReal vám neposkytuje vůbec žádné možnosti úprav fotografií. Používáte svůj fotoaparát, nemáte přístup k filtrům VR a nemůžete příspěvek před zveřejněním ani po něm nijak okořenit. Pokud v daný den vypadáte zběsile, je to zatraceně špatně. Musíte být skuteční. Sadu obrázků však můžete předtím, než ji vypustíte mezi své přátele (a pokud se rozhodnete, i mezi širší publikum prostřednictvím karty „Discovery“, ale její zapnutí je zcela volitelné), znovu vyfotit. Upozorňujeme však, že aplikace vašim přátelům sdělí, kolikrát jste snímky znovu pořídili. Je to pro vás už dost reálné?

sociální siť bereal
sociální siť bereal

Druhou pozoruhodnou věcí na BeReal je, že nemůžete vidět BeReal svých přátel, dokud nezveřejníte svůj vlastní. Nemůžete číhat ani se plížit a místo toho se musíte aktivně zapojit. To by vlastně mohl být nejvýznamnější odklon aplikace od Instagramu, a to i mimo absenci úpravy a kurátorství fotografií. Vzpomeňte si, kolik máte na ‚gramu sledujících, kteří nikdy nepublikují a jen zřídka komunikují s vaším obsahem, ale nějakým způsobem se neustále dívají na vaše Příběhy. Na BeReal musí looky-loos v podstatě platit, aby si mohli hrát.

sociální siť bereal
sociální siť bereal

A konečně, na BeRealy přátel můžete reagovat pomocí něčeho, čemu se říká „RealMoji“. K dispozici je možnost palce nahoru, šklebícího se obličeje, šokovaného obličeje, nechápavého obličeje, rozčileného obličeje a smějícího se plačícího obličeje. Problém je však v tom, že abyste je mohli použít k odpovědi na příspěvek, musíte se vyfotit s odpovídajícím výrazem. Můžete se také rozhodnout pro RealMoji v reálném čase, které zachytí vaši tvář v daném okamžiku. Podobně jako když k něčímu statusu na Facebooku připojíte emoji odpověď, objeví se vaše RealMoji podél dolní části příspěvku vašeho přítele, ale opět se jedná doslova o malou fotografii vašeho obličeje.

Co se stane, když svůj BeReal nezveřejníte ve vyhrazeném dvouminutovém okně?

Pokud vám přijde každodenní upozornění, že je čas zveřejnit BeReal, a vy to neuděláte… nic se nestane. Nepřijdete o žádný pruh, nedostanete žádnou pokutu ani se nestane žádná skutečně významná událost, kterou by vaše lenost nebo nezájem vyvolaly. Vaše BeReal však zaznamená, že jste odeslali „pozdě“. Dokonce bude zveřejněno, o kolik jste se opozdili, ať už o jednu minutu, nebo o 17 hodin.

Dostanete také push oznámení, když vaši přátelé sdílejí své BeReal. Ti, kteří příspěvek nezveřejní během dvouminutové lhůty, jsou na to upozorněni samotnými push notifikacemi, které vás informují o tom, že dotyčná osoba nesplnila podmínky včas. To je trochu stresující.

Podle společnosti Google je otázka „Co se stane, když nestihnete BeReal?“ jednou z nejčastěji kladených otázek týkajících se aplikace. Mezi další patří „Co je BeReal?“ a „Jaký je smysl BeReal?“. Ty jsou poněkud smutné, ale jejich vygooglování vás pravděpodobně přivedlo k tomuto vysvětlení; když už jste tady, je to odpověď na druhou nejčastěji googlovanou otázku, která zní, zda je BeReal k dispozici pro Android: Ano, je.

Pro koho je tato aplikace určena?

Axios uvádí, že aplikace oslovuje generaci Z, a podle Apptopia vzrostl počet aktivních uživatelů od začátku roku o 315 %. Apptopia uvádí, že v roce 2022 aplikace zaznamenala 65 % stažení za celou dobu své životnosti, což datová společnost přičítá ústnímu šíření na univerzitních kampusech a také zpravodajství v tisku.

sociální siť bereal
sociální siť bereal

Axios s odkazem na data společnosti data.ai také upozornil, že BeReal se v prvním čtvrtletí letošního roku umístil na čtvrtém místě v počtu stažení ve Spojených státech, Velké Británii a domovské Francii, a to po Instagramu, Snapchatu a Pinterestu. Podle těchto údajů aplikaci „nejčastěji“ používá generace Z, ale „velkou část“ uživatelské základny tvoří mileniálové. Na rozdíl od Facebooku a Twitteru vám to vaši rodiče ještě neukradli – ale všichni víme, jak to nevyhnutelně skončí, tedy spamováním vašich komentářů a RealMojis vaší drahou matkou.

Potřebujete BeReal ve svém telefonu?
Jistě, proč ne? BeReal je Wordle mezi aplikacemi sociálních médií v tom smyslu, že se s ním opravdu musíte zabývat jen krátce, jednou denně, takže vás nevtáhne tak jako třeba Twitter nebo Instagram. Navíc je docela příjemné (zatím) vidět své přátele, jak vypadají otrhaně, což je výsada vyhrazená obvykle pro osobní setkání v pohodlí domova.

Pokud vám to pomůže, můžete Dispo smazat, abyste uvolnili místo pro BeReal. Tato aplikace, která byla rovněž spuštěna v prosinci 2019, měla podobně jako Dispo poskytnout uživatelům možnost sdílet s přáteli jeden snímek v reálném čase denně, ale na rozdíl od jednorožce z App Storu BeReal už není cool.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *