Biden podepsal zákaz TikToku pro vládní zařízení a připravil tak pro aplikaci chaotický rok 2023

Biden podepsal zákaz TikToku pro vládní zařízení a připravil tak pro aplikaci chaotický rok 2023

Zákaz přišel jako součást 4 126stránkového návrhu zákona o výdajích a následuje po několika zákazech aplikace ze strany státních úřadů.

 Biden podepsal zákaz TikToku pro vládní zařízení a připravil tak pro aplikaci chaotický rok 2023
Biden podepsal zákaz TikToku pro vládní zařízení a připravil tak pro aplikaci chaotický rok 2023

Prezident Joe Biden ve čtvrtek schválil omezený zákaz TikToku, když podepsal 4 126stránkový zákon o výdajích. Zákaz zakazuje používání TikToku téměř 4 miliony zaměstnanců federální vlády na zařízeních vlastněných jejími úřady, s omezenými výjimkami pro účely vymáhání práva, národní bezpečnosti a bezpečnostního výzkumu.

Zákaz přichází po vlně opatření proti této virální videoaplikaci v posledních týdnech v souvislosti s rostoucími bezpečnostními obavami vyvolanými zprávami v médiích, čínskými jestřáby a politiky. Vzhledem k rostoucímu dohledu nad TikTokem, který vlastní čínská společnost Bytedance, by to mohl být jen začátek výzev, které aplikaci čekají.

Obnovený tlak na aplikaci za Bidenovy vlády přichází dva roky poté, co byl návrh tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa na její zákaz zastaven soudem.

Od roku 2020 bublající hnutí vedené převážně konzervativci udržuje menší zájem o zákaz TikToku.

TikTok přilil olej do ohně kritiky v prosinci, když časopisu Forbes potvrdil, že jeho zaměstnanci neoprávněně sledovali polohu tří novinářů tohoto časopisu, a to metodami, které se podle Forbesu rovnaly špehování. Jeden z vedoucích pracovníků ByteDance rezignoval a další byl propuštěn, uvedl Forbes 22. prosince.

Podle zasvěcených osob tento incident přispěl k rostoucí skepsi vůči aplikaci a podpořil nové zákazy ve státech USA a na univerzitách.

Megan Stifelová, bývalá úřednice ministerstva spravedlnosti pro národní bezpečnost, uvedla, že incident ztíží společnosti TikTok prokázat, že s daty nakládá zodpovědně. Společnost TikTok a Bidenova administrativa včetně ministerstva spravedlnosti vedou jednání o navrhované bezpečnostní dohodě, která by společnost postavila na stabilnější základ.

„Jistě to dává ministerstvu spravedlnosti další páku, aby mohlo říci: ‚Podívejte se, záznamy nejsou pozitivní,'“ řekl Stifel, který je nyní hlavním stratégem think tanku Institute for Security and Technology.

TikTok v pátek odsoudil nový zákaz své aplikace pro federální úřady.

„Jsme zklamáni, že Kongres přistoupil k zákazu TikToku na vládních zařízeních – politické gesto, které nijak nepřispěje k prosazení zájmů národní bezpečnosti – místo toho, aby povzbudil administrativu k dokončení přezkumu národní bezpečnosti,“ uvedla společnost v prohlášení.

Dodala, že navrhovaná bezpečnostní dohoda s Bidenovou administrativou bude řešit bezpečnostní obavy zákonodárců a regulačních orgánů.

„Tyto plány byly vypracovány pod dohledem nejvyšších národních bezpečnostních agentur naší země – plány, na jejichž realizaci jsme v plném proudu – s cílem dále zabezpečit naši platformu ve Spojených státech a budeme o nich zákonodárce nadále informovat,“ uvedla společnost TikTok.

Pod tlakem zákonodárců a regulačních orgánů společnost na začátku prosince promíchala své zaměstnance a vytvořila nový tým pro otázky důvěry a bezpečnosti se sídlem v USA. Účelem bylo „vybudovat další důvěru a jistotu v ochranu údajů amerických uživatelů a dodržování předpisů“, uvedla společnost v příspěvku na blogu.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti se odmítl vyjádřit.

TikTok se v uplynulém měsíci stal terčem mnoha vládních a institucionálních zákazů. Sněmovna reprezentantů ji v pondělí zakázala na všech pracovních mobilních telefonech. Na státní úrovni ji na státních telefonech a počítačích zakázal republikánský guvernér Texasu Greg Abbott, stejně jako asi desítka dalších států vedených republikány, včetně Alabamy, Georgie a Virginie.

A některé ze státních zákazů se vztahují nejen na zaměstnance státní správy, ale také na studenty a všechny ostatní, kteří používají Wi-Fi v kampusech státních škol, jako je Oklahomská univerzita a Auburnova univerzita v Alabamě – část hlavní uživatelské základny TikToku v USA.

Podle analytiků národní bezpečnosti a obhájců technologické politiky by vlna zákazů mohla být jen začátkem problémů, které by TikTok mohly v příštím roce potkat. Skutečný zákaz aplikace v USA pro všechny občany může být stále nepravděpodobný a nakonec i neproveditelný, ale kritici aplikace přesto slibují boj.

„Mám vážné obavy z jakékoli aplikace, která představuje riziko pro osobní údaje a informace Američanů a má hluboké vazby na Čínu,“ uvedl v prohlášení pro NBC News senátor Steve Daines, R-Mont. Je jedním z několika republikánských senátorů, kteří na TikTok vyvíjejí tlak, aby poskytl více informací.

„Potřebujeme jasné odpovědi na otázky týkající se politiky sdílení dat společnosti TikTok a musíme zajistit, aby platforma nesla za své praktiky odpovědnost,“ uvedl.

Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy i obhájce
Začátkem prosince napsali vrcholní republikáni Sněmovny reprezentantů, včetně některých z nich, kteří pravděpodobně povedou příští rok výbory Sněmovny reprezentantů, generálnímu řediteli TikToku Shou Zi Chewovi dopis, v němž požadovali schůzku, přičemž se odvolávali na dřívější vyšetřování časopisu Forbes týkající se toho, jak aplikace zpracovává zprávy o sexuálním zneužívání dětí.

Není jasné, zda se schůzka uskutečnila. Mluvčí skupiny republikánů na žádost o komentář okamžitě nereagoval a TikTok na dotaz ohledně požadavku na schůzku neodpověděl.

Slyšení v Kongresu by posloužilo několika účelům, uvedl Joel Thayer, prezident Digital Progress Institute, skupiny zabývající se technologickými a telekomunikačními otázkami. Slyšení by podle něj zvýšilo povědomí veřejnosti, umožnilo by svědkům vystoupit a vytvořilo by základ pro případnou budoucí legislativu.

„Kdybych to hrál já, chtěl bych toho mít co nejvíce v záznamech, abych mohl odůvodnit tak tvrdý krok, jako je zákaz vstupu společnosti na naše trhy,“ řekl. Písemně podpořil omezení pro TikTok.

Dodal však, že konečný výsledek není zdaleka jasný, neboť v Senátu je menší chuť k čemukoli, co by se blížilo zákazu zámořského softwaru. Řekl, že očekává, že republikáni přijmou legislativu, která bude vyžadovat, aby agentura, jako je Federální obchodní komise nebo Federální komise pro komunikace, zintenzivnila přezkumy ochrany osobních údajů společnosti TikTok.

„Jak daleko jsou ochotni zajít, kromě zákazu používání ve vládních zařízeních?“ řekl. „Prezident Biden se spíše přiklání k tomu, aby TikTok zůstal na trhu.“

Biden se podrobně nevyjádřil k tomu, co by se mělo stát s TikTokem, ale opakovaně se přimlouval za hvězdy aplikace a miliony lidí, kteří je sledují. V říjnu strávil více než hodinu v Bílém domě s osmi influencery TikToku v rámci kampaně na podporu volební účasti před průběžnými volbami, uvedl deník The Washington Post.

Na straně Sněmovny reprezentantů není nouze o nastupující předsedy výborů, kteří se chtějí TikToku věnovat. Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy z Kalifornie uvedl, že plánuje vytvořit zvláštní výbor pro Čínu, který povede bývalý důstojník námořní kontrarozvědky, republikánský poslanec Mike Gallagher z Wisconsinu.

„Nejsme připraveni zveřejnit podrobnosti kolem slyšení, ale hrozba, kterou představuje TikTok, je určitě otázkou, kterou se výbor bude zabývat,“ uvedla Gallagherova kancelář v prohlášení pro NBC News.

Gallagher sponzoroval návrh zákona o zákazu působení TikToku v USA a tento měsíc ve svém prohlášení o sledování novinářů časopisu Forbes označil TikTok za „špionážní software řízený ČKS“ s odkazem na vládnoucí Komunistickou stranu Číny.

Americká armáda zakázala TikTok na svých zařízeních před třemi lety. Společnost Wells Fargo učinila totéž v roce 2020 pro svá zařízení.

Stifel, bývalý úředník ministerstva spravedlnosti, uvedl, že typy zákazů, které se šíří mezi vládními zaměstnanci, nemusí být tak účinné, jak doufají kritici TikToku. TikTok je například dostupný prostřednictvím webového prohlížeče.

„Schopnost skutečně ho zazdít je nakonec pravděpodobně dost vzdálená,“ řekla. „Můžeme ho zakázat na vládních zařízeních. Společnosti se mohou rozhodnout ji zakázat. Ale vždycky existují řešení, jak to obejít.“

Je možné, že část energie proti TikToku v Kongresu by mohla být nasměrována do širší legislativy. Již několik let probíhá snaha o sepsání komplexního celostátního zákona o bezpečnosti dat, který by se vztahoval na data Američanů uchovávaná nejen zahraničními společnostmi, ale také americkými technologickými giganty.

„V současné době nemáme v Americe důvěryhodný veřejný přístup k ochraně osobních údajů,“ řekl Vilas Dhar, prezident nadace Patrick J. McGovern Foundation, která poskytuje granty a zaměřuje se na sociální dopady technologií.

„To znamená, že Američané přicházejí každý den do styku s možným ohrožením svého soukromí a my nemáme regulační systém, který by na to reagoval,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *