Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy a obhájce

Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy a obhájce

Tateovo zadržení v Rumunsku se setkalo se spekulacemi o tom, co vedlo k zatčení, vtipy a řadou obhájců.

Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy a obhájce
Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy a obhájce

Po zatčení influencera Andrewa Tatea v Rumunsku, který je podezřelý z obchodování s lidmi a znásilnění, zaplavila sociální média spousta meme a dezinformací od lidí, kteří ho odsuzovali i obhajovali.

Šestatřicetiletý Tate má na různých platformách více než 10 milionů sledujících a díky svým extrémně misogynním výrokům se stal na Twitchi a YouTube polarizující postavou. Jeho videa na TikToku byla od srpna 2022 zhlédnuta více než 12 miliardkrát.

V tiskové zprávě o Tateově zatčení rumunské orgány činné v trestním řízení uvedly, že Tate a jeho bratr Tristan spolu se dvěma rumunskými občany verbovali ženy tak, že „zkreslovali svůj záměr“ navázat milostný vztah, a poté je v Rumunsku přemístili a ubytovali. Podle orgánů činných v trestním řízení pak byly ženy nuceny vytvářet pornografický obsah, který skupina prodávala na internetu.

Rumunské orgány v tiskové zprávě uvedly, že jsou v kontaktu se šesti údajnými oběťmi.

Tate obvinění popřel.

Obvinění navazují na již dříve zveřejněné vyšetřování Tatea ze strany rumunských orgánů a na Tateova vlastní prohlášení o jeho podnikání.

Na mezitím smazané stránce na svých webových stránkách Tate napsal, že se díky svému „webkamerovému studiu“ v Rumunsku stal „multimilionářem“. Stránka byla archivována v internetovém archivu Wayback Machine.

„Mým úkolem bylo seznámit se s dívkou, jít s ní na pár schůzek, vyspat se s ní, otestovat, jestli je kvalitní, zamilovat se do mě tak, aby udělala všechno, co řeknu, a pak ji dostat na webovou kameru, abychom spolu mohli zbohatnout,“ stálo na stránce. Tateův právník na žádost o komentář k popisu jeho webové stránky nereagoval.

Navzdory povaze obvinění a Tateově minulosti, kdy se dopouštěl misogynních výroků, inspirovala zpráva o Tateově zatčení řadu obhájců influencera, kteří použili dezinformace a konspirační teorie, aby zpochybnili oprávněnost obvinění vznesených proti Tateovi. Zpráva také inspirovala vlnu memů, které si z incidentu utahují a z nichž některé jsou založeny na čirých spekulacích.

Asi nejrozšířenější virální spekulace, která se po Tateově zatčení rozšířila, byla ta, že rumunská agentura pro boj s organizovaným zločinem DIICOT dokázala tuto diverzní postavu vypátrat díky videu, které Tate zveřejnil a na němž jsou vidět rumunské krabice od pizzy.

Tate video s krabicemi od pizzy zveřejnil uprostřed sporu s mladistvou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou.

V úterý se Tate na Twitteru na Thunbergovou obořil s odkazem na jeho „33 aut“ a jejich „obrovské emise“.

Thunbergová ve středu reagovala vtipem o Tateových genitáliích. Tate v reakci na Thunberga zveřejnil na Twitteru video, které obsahovalo krabice od pizzy.

Po Tateově zatčení se rychle rozšířily příspěvky, v nichž se spekulovalo, že krabice od pizzy na videu byly důležitým faktorem při Tateově lokalizaci.

Ramona Bolla, mluvčí DIICOT, však vyvrátila, že by krabice od pizzy měly se zatčením Tatea cokoli společného. Bollaová řekla agentuře Associated Press, že tato fáma je „legrační, ale ne“. Prokuratura uvedla, že Tate a jeho bratr byli podle agentury Reuters trestně stíháni od dubna, kdy policie prohledala Tateovo sídlo v Bukurešti v souvislosti s obviněním z obchodování s lidmi.

Přesto to nezabránilo tomu, aby dezinformace ovládla Twitter a stala se potravou pro memy.

K online zmatku kolem podrobností Tateova případu přispělo i to, že někteří uživatelé Twitteru znovu objevili staré záběry Tatea a nepravdivě tvrdili, že byl propuštěn.

Jeden klip, který byl na Twitteru zobrazen statisíckrát, ukazuje Tatea v dubnu 2022 poté, co byl vzat do vazby a o dva dny později propuštěn. Jeden z tweetů nepravdivě uváděl: „Andrew Tate byl propuštěn Útok na Matrix se nezdařil“.

Další znovuobjevený klip s miliony zhlédnutí ukazoval část rozhovoru Tuckera Carlsona s Tatem, který falešně tvrdil, že byl propuštěn z vězení. „ANDREW TATE a jeho bratr byli propuštěni. Žádná obvinění,“ tvrdil nepravdivě tweet.

Tateův účet na Twitteru pokračoval v pátek v zveřejňování příspěvků, včetně tweetu „Matrix poslal své agenty“, který odkazuje na Tateovo přijetí kultury „červené pilulky“, která odkazuje na film Matrix a oslavuje protiprogresivní postoje. Někteří uživatelé Twitteru poukazovali na tyto tweety jako na možný důkaz, že byl Tate propuštěn. Po Tateově tweetu zveřejnil generální ředitel Twitteru Elon Musk mem „Matrix“, který byl následně sdílen Tateovým účtem. V listopadu 2022 Elon Musk obnovil Tateův účet na Twitteru. Tate byl zakázán v srpnu 2022 poté, co zveřejnil tweety, v nichž mimo jiné uvedl, že ženy nesou „určitou odpovědnost“ za to, že byly znásilněny. Musk ani Twitter na žádost o komentář okamžitě nereagovali.

Pravicově orientovaní influenceři s miliony sledujících, kteří se již dříve zaměřili na obchodování s lidmi jako na problém, reagovali na zprávu o zatčení Tateových přirovnáním k vnímané nečinnosti v jiných případech, včetně případu Jeffreyho Epsteina, který zemřel v době, kdy čekal na soudní proces kvůli federálnímu obvinění z obchodování s dětmi a údajně ve svých četných nemovitostech hostil celou řadu vysoce postavených osob. Někteří z nich, včetně těch, kteří Tatea v posledních měsících obhajovali nebo se ho zastávali, poznamenali, že Tate dosud nebyl odsouzen.

„Obchodníci s lidmi si zaslouží trest smrti,“ napsal na Twitteru Mike Cernovich, který má 1,1 milionu sledujících a který v září 2019 tweetoval o návštěvě Tatea v Rumunsku spolu se zveřejněním jejich fotografií.

„Falešná obvinění byla použita ke svržení kritiků establishmentu,“ dodal Cernovich v tweetu. Cernovich na žádost o komentář okamžitě nereagoval.

Konzervativní youtuberka Blaire Whiteová na Twitteru napsala: „Ať už je Andrew Tate vinen, nebo ne, vynechali celý seznam klientů Jeffreyho Epsteina, protože je to jejich nepřítel a lidé na tomto seznamu nejsou,“ čímž narážela na teoretický seznam klientů Jeffreyho Epsteina.

V prohlášení pro NBC News White uvedl: „Pokud je Andrew Tate vinen z obchodování s lidmi, věřím, že si zaslouží trest smrti“.

Jiní zveřejnili nebo sdíleli klip s rozhovorem, v němž Tate předpovídá, že bude zatčen, a zároveň naznačují, že okolnosti jeho zatčení nejsou legitimní.

„Je nevinný, dokud se neprokáže jeho vina. Ne naopak. Počkat a uvidíme, to je vždycky moudrý krok,“ napsal na Twitteru rapper Zuby Music, který má milion sledujících a který rozhovor vedl spolu s klipem. Rapper v září 2022 na Twitteru napsal, že se s Tatem zná, ale že Tate není jeho „hrdina“ a že často propaguje jeho obsah. Na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

Twitchový streamer Adin Ross, který se opakovaně objevoval ve streamech s Tatem, na Twitteru požádal prezidenta Joea Bidena, aby „omilostnil“ Tatea, a uvedl, že „Donald trump už by na tom byl“, přestože k zatčení došlo v Rumunsku.

Někteří uživatelé Twitteru neopodstatněně naznačovali, že Tate byl terčem útoku poté, co koncem října prohlásil, že konvertoval k islámu. Yousra Samir v deníku Al-Džazíra napsal, že „nátlak zevnitř komunity – a zejména ze strany učitelů a učenců – je kritický, protože Tateova popularita představuje širší trend kultury červené pilulky, která se prosazuje mezi některými muslimskými muži“.

Zatímco někteří se Tatea uprostřed jeho zatčení zastávali, jiní Tateovo zadržení oslavovali, zesměšňovali nebo komentovali prostřednictvím memů.

Na Twitteru mnozí reagovali na několik dní starý spor Tatea s Thunbergem vtipy o této interakci a Tateově zatčení.

„Konečně se to stalo. Někdo dostal takový poměr, že ho zatkli,“ napsal jeden člověk na Twitteru v reakci na tweety a Tateovo zatčení s odkazem na poměr komentářů a lajků u příspěvku.

Jiný jednoduše napsal: „Matka příroda vždycky zvítězí,“ spolu s photoshopovým obrázkem Thunberga stojícího nad Tateovým hrobem.

Drew Afualo, tvůrce obsahu s téměř 8 miliony sledujících, zveřejnil v reakci na zatčení zhruba minutové video.

Většinu videa se Afualo smál a na chvíli se zastavil, aby řekl: „To je ale způsob, jak ukončit rok. Mluvíme o vysoké notě.“

One thought on “Zatčení Andrewa Tatea inspiruje na internetu dezinformace, memy a obhájce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *