TikTok čelí zákazu ze strany USA po zjištění, že čínské úřady používaly aplikaci ke špehování amerických novinářů

TikTok čelí zákazu ze strany USA po zjištění, že čínské úřady používaly aplikaci ke špehování amerických novinářů

Budoucnost aplikace TikTok v USA vypadá mnohem méně jistě poté, co vyšetřování zjistilo, že mateřská společnost ByteDance špehovala několik amerických novinářů, kteří podle ní byli v kontaktu se zaměstnanci ByteDance, a získala přístup k citlivým obchodním informacím.

TikTok čelí zákazu ze strany USA
TikTok čelí zákazu ze strany USA

TikTok čelí zákazu ze strany USA po zjištění, že čínské úřady používaly aplikaci ke špehování amerických novinářů

Informoval o tom deník Financial Times:

„V létě se čtyři zaměstnanci interního auditního týmu společnosti ByteDance zabývali sdílením interních informací novinářům. Dva zaměstnanci v USA a dva v Číně získali přístup k IP adresám a dalším osobním údajům novinářky FT Cristiny Criddleové, aby zjistili, zda se pohybuje v blízkosti zaměstnanců společnosti ByteDance, uvedla společnost.“

Nejlepší místo pro nákup TikTok sledujících a likes Kupfollowers.cz

FT dále uvádí, že cílem sondy společnosti ByteDance se stala také novinářka BuzzFeed a několik uživatelů propojených s reportéry prostřednictvím jejich účtů TikTok.

Což je samozřejmě poměrně významné porušení soukromí uživatelů a zároveň v rozporu se svobodou tisku a v rozporu s mnoha veřejnými prohlášeními, která TikTok učinil v souvislosti s tím, jak jeho čínští zaměstnanci přistupují k informacím o amerických uživatelích.

Společnost TikTok, která je nadále vyšetřována Výborem pro zahraniční investice (CFIUS) kvůli svému možnému napojení na ČKS, opakovaně přislíbila, že informace o amerických uživatelích nejsou sdíleny s čínskými zaměstnanci.

Již v září provozní ředitelka společnosti TikTok Vanessa Pappasová před senátním výborem pro vnitřní bezpečnost vypověděla, že společnost má „řadu robustních kontrolních mechanismů kybernetické bezpečnosti a schvalovacích protokolů“, které omezují interní přístup k údajům, a zároveň nadále pracuje na pokročilejší ochraně dat:

„Naším cílem je zajistit, aby zaměstnanci mimo USA, včetně zaměstnanců v Číně, měli přístup pouze k úzkému souboru údajů uživatelů TikToku v USA, jako jsou veřejná videa a komentáře dostupné komukoli na platformě TikTok, a zajistit tak globální interoperabilitu.“

V dalším výslechu Pappas rovněž odmítl tvrzení, že by zaměstnanci se sídlem v Číně opakovaně přistupovali k údajům amerických uživatelů. Pappas rovněž podrobně popsal probíhající spolupráci TikToku se společností Oracle i s vládou USA na zavedení nových systémů a kontrolních parametrů, aby se zmírnily obavy z toho, že čínská vláda aplikaci využívá jako nástroj pro shromažďování údajů.

Což byl hlavní problém, na který opakovaně upozorňovali republikánští senátoři, FBI a FCC, a to kvůli ustanovením o kybernetické bezpečnosti ČKS, která vyžadují, aby všechny podniky vlastněné Čínou na požádání sdílely údaje o uživatelích s čínskou vládou.

Pokračujte v příběhu. Přihlaste se k odběru bezplatného denního zpravodaje Social Media Today

Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že úředníci ČKS požádali o údaje o uživatelích TikToku nebo k nim získali přístup, což je odděleno od informací o čínském publiku v rámci specifické čínské varianty platformy (Douyin). Technicky vzato by však podle stávajících parametrů mohl být TikTok používán jako svého druhu špionážní aplikace pro uživatele v jakékoli zemi, kde je aplikace aktivní

To je důvod, proč TikTok již několik měsíců vyjednává s CFIUS a stanovuje klíčová ustanovení dohody o poskytování údajů v USA. Tento týden agentura Reuters uvedla, že taková dohoda by mohla být blízko, přičemž TikTok vynaložil více než 1,5 miliardy dolarů na reorganizaci a nábor zaměstnanců, aby vyřešil klíčové problémy. Nyní však v souvislosti s odhalením, že TikTok byl fakticky využíván jako špionážní zařízení, by tato ustanovení mohla být vyřazena z platnosti a platforma by nyní potenciálně mohla být zcela prodána do vlastnictví USA nebo zakázána v regionu. A to by pravděpodobně vyvolalo následné zákazy i v dalších západních zemích.

Toto zjištění v podstatě upevňuje všechny obavy týkající se aplikace a rozhodně upoutá pozornost amerických úředníků, kteří již byli skeptičtí, že by mohla být splněna účinná dohoda o provozu TikToku.

To nakonec povede k tomu, že rozhodnutí o budoucnosti aplikace bude předáno prezidentské kanceláři, přičemž je nyní stále pravděpodobnější, že prezident Biden stanoví pro další fungování TikToku v USA stejné podmínky jako bývalý prezident Donald Trump v roce 2020.

Což málem vedlo k zákazu TikToku nebo k jeho přímému prodeji společnosti Oracle. Dá se očekávat, že přesně tato jednání se znovu odehrají, zejména vzhledem k tomu, že napětí mezi USA a Čínou zůstává vysoké a přetrvávají obavy ohledně pohledu ČKS na zahraniční vedení.

Tento případ v podstatě dokazuje, že TikTok lze používat jako formu spywaru a že ByteDance v tom v souladu s čínským přístupem k odhalování a potlačování nevidí žádný problém.

Tento přístup je neslučitelný s téměř všemi regiony, kde TikTok působí, a je těžké si představit, jak budou zahraniční regulační orgány schopny toto nejnovější zjištění přehlédnout nebo ignorovat.

Bude to znamenat konec společnosti TikTok? Stále existuje spousta příležitostí ke změnám, které by mohly udržet aplikaci v provozu, ale tyto změny budou významné a je těžké si představit, že by američtí úředníci dovolili jakýkoli kompromis v oblasti bezpečnosti dat.

V podstatě se šance na zákaz TikToku v USA právě posunula na „pravděpodobné“, což vyvolá celé nové kolo jednání o tom, jak udržet aplikaci při životě v západních zemích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *