Nástroje pro tvorbu s umělou inteligencí změní v roce 2023 způsob, jakým tvoříme, zapojujeme se a komunikujeme

Nástroje pro tvorbu s umělou inteligencí změní v roce 2023 způsob, jakým tvoříme, zapojujeme se a komunikujeme

Nástroje umělé inteligence budou mít v roce 2023 mnohem větší vliv na mnoho aspektů online komunikace, a to v dobrém i špatném smyslu. A i když se všichni těší, až si vyzkouší, jak by mohly vypadat v různých uměleckých stylech a jak generativní systémy mohou snížit jejich pracovní zátěž při tvorbě obsahu, stojí za to si všimnout různých dopadů a toho, jak mohou být tyto nástroje přínosem i škodou ve vašem digitálním marketingovém úsilí.

Nástroje pro tvorbu s umělou inteligencí změní v roce 2023 způsob, jakým tvoříme, zapojujeme se a komunikujeme
Nástroje pro tvorbu s umělou inteligencí změní v roce 2023 způsob, jakým tvoříme, zapojujeme se a komunikujeme

Tvorba obsahu

Možná nejzřetelnějším využitím nástrojů pro tvorbu umělé inteligence v marketingu je, jak již bylo uvedeno, textový obsah, přičemž nástroje jako ChatGPT potenciálně výrazně usnadňují rychlou tvorbu masivních shluků příspěvků na blogy a webové stránky, které pomáhají ve vašem úsilí o SEO.

ChatGPT example

Příklad ChatGPT

A v tomto ohledu pravděpodobně může pomoci. Výstupy nástroje ChatGPT a dalších nástrojů pro generování textu jsou obecně čitelná, kompetentní shrnutí daného tématu a se správnými textovými vstupy je lze sladit s určitými klíčovými slovy, která pomohou zajistit, aby vaše webové stránky splňovaly to, co vyhledávače Google hledají, pokud jde o relevantní dotazy.

Nástroje pro tvorbu s umělou inteligencí změní v roce 2023 způsob, jakým tvoříme, zapojujeme se a komunikujeme

Musíte však zvážit několik věcí. Za prvé, „kompetentní“ a „dobrý“ není totéž a vaši návštěvníci si toho všimnou.

Ve výše uvedeném příkladu je zde písmo v pořádku, jazyk je funkční – dělá vše, co je třeba. Mohu to ještě trochu upravit, abych to osvěžil, ale v základu to pravděpodobně bude fungovat.

Předpokládám, že tento přístup v budoucnu zvolí mnoho a mnoho webových stránek, které nakonec budou na svých stránkách používat podobné obecné přehledy. Což pravděpodobně není o moc horší než současný stav webu – mám na mysli to, že tyto nástroje přebírají příklady z celého současného webu a pak tento jazyk přetvářejí do nových prezentací, takže logicky jde o velmi věrnou kopii všeho ostatního na internetu.

Konečným výsledkem tedy je, že lidé – jako skuteční, reální lidé – budou stále méně a méně zaujati obecným, což by mohlo otevřít více příležitostí pro lepší kopii, která by vynikla, a učinila by vaši značku více užitečným a užitečným zdrojem ve stejném duchu.

V podstatě mohou být tyto nástroje užitečné pro replikaci toho, co už existuje, ale pokud chcete něco nového, svěžího nebo dokonce poutavého, bude pravděpodobně lepší vytvořit si vlastní.

Pokud je však vaším cílem SEO a chcete zkrátit čas, pak by to mohla být jedna z možností.

Z hlediska legálního použití můžete výstupy ChatGPT použít, i když v požadavcích je uvedeno, že na stránce musíte jasně uvést, že obsah vytvořila umělá inteligence, nikoli člověk.

Je zde také tato podmínka:

Vzhledem k povaze strojového učení nemusí být výstupy u různých uživatelů jedinečné a služby mohou generovat stejné nebo podobné výstupy pro OpenAI nebo třetí stranu. Můžete například zadat vstup do modelu, jako je „Jakou barvu má obloha?“, a obdržet výstup, jako je „Obloha je modrá“. Podobné otázky mohou pokládat i jiní uživatelé a obdržet stejnou odpověď. Odpovědi vyžádané jinými uživateli a vygenerované pro jiné uživatele se nepovažují za váš obsah.“

Může se tedy také stát, že budete kopírovat práci někoho jiného, což samo o sobě může vést k sankcím Google za duplicitní obsah.

Pokračujte v příběhu. Přihlaste se k odběru bezplatného denního zpravodaje Social Media Today

Pravděpodobně to můžete obejít provedením vyhledávání pomocí vygenerovaného textu nebo použitím nástroje, jako je Copyscape, ale v podstatě, pokud dáváte svůj textový výstup do rukou systému strojového učení, mohou zde být určité obavy z používání – kromě docela nevýrazné kopie.

S ChatGPT jsem si trochu hrál a zkoušel jsem ho s různými nápady a koncepty článků. Žádný z těchto výstupů podle mého čtení nebyl něčím, co bych publikoval. Text je v pořádku, je, opět, funkční. Ale když systém trénujete na miliardách stránek nevýrazného textu z webu, to, co nakonec vytvoří, bude pochopitelně také nevýrazná, plochá próza.

V zásadě platí, že pokud vám nevadí, že váš web je jako každá jiná webová stránka, pokud jste spokojeni se čtením brožur a příspěvků na blogu a pokud si myslíte, že ostatní značky ve vašem oboru mají jemné textové prvky, pak vám to pravděpodobně také vyhovuje.

Existují různé účely a přístupy, ale nemůžete očekávat, že vám systém umělé inteligence poskytne poutavý pohled.

Tvorba obrázků

Dalším velkým využitím nástrojů AI je tvorba vizuálů a získání nástrojů, jako je Dall E, které za vás na základě podnětů vytvoří vizuály.

DALL E examples
Příklady DALL E

A opět to funguje. Zadáte, co chcete, a Dall E vám zpravidla nabídne alespoň několik příkladů, které budou pravděpodobně fungovat pro to, co potřebujete.

Ale stejně jako u textu to obecně nebude nijak úžasné. Funkční ano, bude to dělat věci, ale také pravděpodobně trochu mimo, s roztřepenými okraji, divným textem, divnými oky atd.

Podobně jako u textových výstupů můžete legálně používat obrázkové výstupy AI k čemukoli, protože jakýkoli obrázek, který vytvoříte, technicky nikdy neexistoval, než jste zadali textovou výzvu. Autorská práva tedy technicky vzato náleží tvůrci, a protože to byla vaše výzva, která jej „vytvořila“, jste to vy.

Existuje hromada způsobů, jak to může být užitečné a cenné, a mnoho lidí již používá umělou inteligencí generované umělecké dílo jako doprovod k příspěvkům a obsahu svých blogů. Může to být užitečné, ale opět je to doslova generické – každý obrázek, který dostanete, je založen na zobecnění všech ostatních obrázků, které systém dokáže najít na základě vašich textových podnětů.

Záleží na tom, jak na to jdete a k čemu chcete tyto vizuály použít, ale podobně jako u textu mohou nastat obavy z duplikace (Dall E například doporučuje uživatelům, aby nevytvářeli obrázky veřejných osobností, aby se vyhnuli obavám ze zkreslení), přičemž v současné době se vedou různé právní spory kvůli zneužití děl umělců (v současné době neexistuje žádný právní rámec, který by tento typ použití skutečně pokrýval).

Mohou však být cenné, protože šetří čas a peníze, a stojí za to alespoň vyzkoušet Dall E a další nástroje pro vizuální tvorbu, abyste viděli, co na základě vašich podnětů vytvoří.

Tweety s umělou inteligencí?

Tady, alespoň podle mého názoru, by se věci mohly rychle rozmělnit.

Tento týden se objevilo několik nových nástrojů sladěných konkrétně s Twitterem, které mohou vytvářet tweety a odpovědi generované umělou inteligencí pro váš účet/účty.

Někteří používají například ChatGPT, aby vytvářeli tweety typu „thinkfluencer“ a v podstatě automatizovali svou online osobu – což se zdá být v různých ohledech problematické. Co když s vámi někdo bude chtít na základě vašich tweetů skutečně mluvit osobně a vy nebudete tím, koho jste v těchto výměnách představovali? Jaké možné příležitosti by mohly vzniknout při použití automatizovaných tweetů, které nejsou vašimi původními myšlenkami nebo nápady?

Ale co je horší, jak si můžete všimnout ve výše uvedeném příkladu, takové nástroje by mohly být použity také k vytváření tweetů, které si na společnost stěžují.

Jak dlouho bude trvat, než armády botů budou tyto postupy používat k útokům na konkurenci na příkaz platících značek? Pomocí generativní umělé inteligence lze rychle vymyslet tisíce variant věrohodných, zdánlivě reálných stížností na firmu, které by pak mohly ovlivnit vnímání veřejnosti a poškodit pověst značky na internetu.

To se zdá být účinnější a méně odhalitelný přístup než současné zprávy typu cut and paste, které používá mnoho botových sítí.

Mám podezření, že v roce 2023 to bude větší problém, protože si stále více značek uvědomuje potenciál poškozování konkurence prostřednictvím tweetů vytvořených umělou inteligencí.

Jak se to policejně zvládá, nevím – zejména vzhledem k přetrvávajícím problémům Twitteru při řešení botových účtů.

3D modely generované umělou inteligencí

Nejnovější nástroje pro generování AI na trhu nyní umožňují uživatelům vytvářet také 3D modely na základě jednoduchých pokynů, což by mohlo mít velký význam pro další etapu.

3D models created by AI
3D modely vytvořené pomocí AI
Jak uvádí server TechCrunch:

„OpenAI open sourced Point-E, systém strojového učení, který vytváří 3D objekt na základě textové výzvy, dokáže vytvořit 3D modely za jednu až dvě minuty na jediném grafickém procesoru Nvidia V100.“

Další fáze digitálního propojení, ať už v prostředí metaversa, VR nebo AR, bude vyžadovat 3D modely jako prostředek k vytvoření zážitku a usnadnění interakce ve vícerozměrných prostorech.

Výzva v tomto smyslu spočívá v tom, že vyžaduje vývojářské znalosti a dovednosti, vyžaduje léta znalostí 3D tvorby a vykreslování, aby bylo možné tyto objekty a zážitky vytvořit.

Pokud tomu tak není.

Každá platforma, která má zájem o další fázi, nyní vyvíjí zjednodušené nástroje pro tvorbu 3D, přičemž se zaměřuje zejména na pomoc značkám při skenování jejich produktů pro propagaci AR/VR.

Co kdyby to umělá inteligence udělala za vás? Co kdyby na základě jednoduchých podnětů a třeba i příkladů 2D obrázků mohly nástroje AI nakonec pomoci vytvořit korpus 3D objektů pro takové použití?

Je zde obrovský potenciál a stále více si lze představit svět VR, kde byste si mohli před očima vytvářet zcela nové zážitky na základě jednoduchého vokálního zadání toho, co chcete vidět.

Je úžasné uvažovat o potenciálu a o tom, jak by to mohlo změnit způsob, jakým komunikujeme. A i když vás výsledky nástrojů umělé inteligence zatím vždy neohromí, skutečnost, že jsou tyto procesy vůbec možné, je významná a ukazuje na obrovské možnosti budoucího využití.

Nástroje AI se budou stále zlepšovat, budou se zdokonalovat, což časem povede k dalším případům využití a potenciálu. Jediným omezením, alespoň v tuto chvíli, je to, že mohou své výstupy zakládat pouze na věcech, které již existují – což znamená, že budou vždy ze své podstaty alespoň trochu obecné.

Jednoho dne se však i to změní a nástroje umělé inteligence budou schopny vytvářet zcela nový obsah a koncepty nad rámec toho, co již známe.

Což vypadá trochu děsivě, ale také by to mohlo být skutečné „odemčení“, které tyto nástroje posune na zcela nové území.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *