OpenAI vydává novou verzi GPT a to GPT-4
Pokud jste se ještě neseznámili s nejnovějšími nástroji generativní umělé inteligence, měli byste se o ně pravděpodobně začít zajímat, protože se brzy stanou mnohem významnějším prvkem v tom, jak se spojujeme, a to v celé řadě rozvíjejících se prvků.
Společnost OpenAI dnes vydala GPT-4, což je další iterace modelu umělé inteligence, na kterém byl postaven ChatGPT.
OpenAI tvrdí, že GPT-4 dokáže v řadě úkolů dosáhnout „výkonu na úrovni člověka“.
„Například simulovanou advokátní zkoušku zvládne s výsledkem kolem 10 % nejlepších účastníků testů; naproti tomu výsledek GPT-3.5 se pohyboval kolem 10 % nejhorších. Půl roku jsme strávili iterativním slaďováním GPT-4 s využitím zkušeností z našeho programu adverzního testování i ChatGPT, což vedlo k našim dosud nejlepším výsledkům (i když zdaleka ne dokonalým) v oblasti faktičnosti, řiditelnosti a odmítání překračování ochranných zábran.“
Tato ochranná zábradlí jsou důležitá, protože ChatGPT je sice úžasný technický úspěch, ale často uživatele navede špatným směrem, protože poskytuje falešné, vymyšlené („halucinované“) nebo neobjektivní informace.
Nedávný příklad nedostatků tohoto systému se ukázal ve Snapchatu prostřednictvím jeho nového systému „My AI“, který je postaven na stejném back-end kódu jako ChatGPT.
Někteří uživatelé zjistili, že systém může poskytovat nevhodné informace pro mladé uživatele, včetně rad ohledně konzumace alkoholu a drog a jak je skrýt před rodiči.
Před takovými případy ochrání vylepšené ochranné prvky, i když používání systémů umělé inteligence, které generují odpovědi na základě tak široké škály vstupů a „učí se“ z těchto odpovědí, stále představuje neodmyslitelné riziko. Nikdo s jistotou neví, co to bude časem znamenat pro vývoj systémů – proto někteří, jako například Google, varovali před rozsáhlým zaváděním generativních nástrojů AI, dokud nebudou plně pochopeny důsledky.
Ale i Google nyní postupuje vpřed. Pod tlakem Microsoftu, který se snaží integrovat ChatGPT do všech svých aplikací, Google také oznámil, že přidá generativní AI do Gmailu, Dokumentů a dalších aplikací. Microsoft přitom nedávno zrušil jeden ze svých klíčových týmů pracujících na etice AI – což se vzhledem k rychle se rozšiřujícímu využívání takových nástrojů nezdá být nejvhodnějším načasováním.
Může to být znamení doby v tom smyslu, že tempo zavádění z obchodního hlediska převažuje nad obavami z regulace a zodpovědného používání této technologie. A už víme, jak to chodí – sociální média také zaznamenala rychlé přijetí a rozsáhlé šíření uživatelských dat, než si Meta a další uvědomili potenciální škody, které by mohly být způsobeny.
Zdá se, že tyto lekce ustoupily do pozadí a přednost opět dostala okamžitá hodnota. A protože na trh přichází stále více nástrojů a integrace rozhraní API umělé inteligence se tak či onak stávají běžnou součástí aplikací, je pravděpodobné, že s alespoň některými z těchto nástrojů budete v blízké budoucnosti přicházet do styku.
Co to znamená pro vaši práci, pro vaši náplň práce – jak AI ovlivní to, co děláte, a zlepší nebo změní vaše postupy? To opět nevíme, ale s tím, jak se modely AI vyvíjejí, stojí za to je vyzkoušet, kde se dá, abyste lépe pochopili, jak se uplatňují v různých kontextech a co mohou udělat pro vaše pracovní postupy.
Již jsme podrobně popsali, jak mohou marketéři sociálních médií využít původní ChatGPT, a tato vylepšená verze na tom bude jen stavět. GPT-4 umí pracovat také s vizuálními vstupy, což do vašeho procesu přidává další ohled.
Jako vždy je však třeba dávat pozor a ujistit se, že jste si vědomi omezení.
Podle OpenAI:
„Navzdory svým schopnostem má GPT-4 podobná omezení jako dřívější modely GPT. Především stále není plně spolehlivý („halí“ fakta a dělá chyby v uvažování). Při používání výstupů jazykových modelů, zejména v kontextech s vysokými nároky, je třeba dbát velké opatrnosti, přičemž přesný protokol (například lidská kontrola, uzemnění dalším kontextem nebo úplné vyhnutí se použití s vysokými nároky) by měl odpovídat potřebám konkrétního případu použití.“
Nástroje umělé inteligence jsou doplňkové, a přestože se jejich výstupy rychle zlepšují, je třeba se ujistit, že chápete celý kontext toho, co produkují, zejména pokud jde o profesionální použití.
Ale opět přicházejí – nástrojů AI se objevuje stále více a brzy je budete v nějaké formě používat v rámci každodenních procesů. To by mohlo způsobit, že budete línější, závislejší na takových systémech a ochotnější důvěřovat jejich vstupům. Buďte však obezřetní a používejte je v rámci řízeného toku – jinak byste mohli rychle ztratit důvěryhodnost.
Mohlo by Vás zajímat:
Zjistěte jaká je aktuální míra zapojení uživatelů na příspěvek pro firmy