Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok, že musí aktualizovat své systémy v souladu s novými zákony, jinak jí hrozí zákaz činnosti

Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok, že musí aktualizovat své systémy v souladu s novými zákony, jinak jí hrozí zákaz činnosti

Tlak na regulaci TikToku stále roste a EU nyní aplikaci varuje, že bude muset dodržovat její zákony a předpisy, jinak jí hrozí úplný zákaz vstupu do regionu.

Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok

Jak můžete vidět na tomto tweetu, komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton se dnes ráno setkal s generálním ředitelem TikToku Shou Zi Chewem, aby s ním projednal povinnosti aplikace v regionu, zejména pokud jde o ochranu mladých uživatelů.

Breton informoval Chewa, že TikTok bude pod zvláštní kontrolou, až v září začne platit nový zákon EU o digitálních službách (DSA), který obsahuje nová ustanovení o ochraně uživatelů, konkrétně mladých uživatelů, pokud jde o obsah, používání dat a další.

Breton dále informoval Chew, že pokud by nová pravidla již platila, TikTok by je v současné podobě pravděpodobně porušoval.

Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok
Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok

Breton vysvětlil, že je nepřijatelné, aby uživatelé TikToku měli v aplikaci během několika sekund přístup ke „škodlivému a někdy i život ohrožujícímu obsahu“. Pokud by tato situace zůstala v platnosti, mohl by podle Bretona TikTok v EU skutečně čelit úplnému zákazu, což by aplikaci zvýšilo tlak na to, aby aktualizovala a vyvíjela své procesy v souladu s vyvíjejícími se regionálními požadavky.

Společnost TikTok, která již čelí potenciálnímu zákazu v USA kvůli svému možnému napojení na čínskou vládu, tvrdí, že je odhodlána splnit požadavky DSA i evropského nařízení GDPR a že je na cestě ke zlepšení svých systémů v souladu se všemi požadavky.

Je to však další hrozba pro dominantní postavení aplikace v tomto prostoru, která by mohla potenciálně vést k tomu, že TikTok bude čelit omezením, a dokonce zákazům po celém světě, protože další regulační orgány se budou hlouběji zabývat vlivem aplikace a jejím propojením s vnějšími vlivy.

Minulý měsíc vyšetřování zjistilo, že zaměstnanci mateřské společnosti ByteDance, která sídlí v Číně, používali aplikaci TikTok ke špehování amerických novinářů v rámci iniciativy, jejímž cílem bylo odhalit potenciální úniky informací z řad zaměstnanců. Což je přesně to, před čím varovali různí američtí bezpečnostní činitelé – že TikTok, který je pod kontrolou čínského vedení, má přístup k citlivým údajům uživatelů v cizích zemích, které by mohly být využity, ať už TikTokem nebo potenciálně ČKS, ve snaze monitorovat a shromažďovat informace o uživatelích.

Společnost TikTok se snaží od této skutečnosti distancovat, což zahrnuje plán v hodnotě několika milionů dolarů na oddělení dat uživatelů z USA od svých zaměstnanců v Číně. Dosud se však tyto obavy nepodařilo zmírnit, přičemž stále více států USA nyní zakazuje používání aplikace TikTok na svých oficiálních zařízeních a stále častěji se objevují výzvy, aby Bílý dům proti aplikaci zakročil.

Své obavy mají i evropští úředníci a s příchodem těchto nových zákonů, které budou tlačit TikTok k zavedení dalších opatření, aby uživatelé nenarazili na škodlivá témata, to na společnost vytvoří ještě větší tlak na aktualizaci systémů, což bude stát více technických prostředků a manuálního monitorování, aby byla aplikace v souladu.

Mohl by však být TikTok skutečně zakázán?

Sám Bretonec má ve zvyku dávat veřejně najevo, že udržuje vedení sociálních platforem v souladu s předpisy, ale dosud EU žádnou aplikaci nezakázala kvůli porušování svých vyvíjejících se pravidel.

To neznamená, že k tomu nedojde, ale v této fázi to působí spíše jako veřejná snaha o zvýšení tlaku než jako skutečná snaha, která by aplikaci ohrozila.

Je to však jen jeden aspekt a kolem TikToku se mohou objevit i další obavy, které by mohly vyústit v další regulační opatření proti aplikaci.

Hodně záleží na čínských zahraničních vztazích a na tom, jak ČKS jedná s ostatními zeměmi. Jakýkoli posun v postoji by mohl vyvolat přehodnocení takového postupu, což by skutečně mohlo vést k tomu, že aplikace TikTok bude v roce 2023 zakázána na více místech.

Mohlo by Vás zajímat

TikTok přidává nové značky televizních pořadů a filmů, které využívá IMDb

iden podepsal zákaz TikToku pro vládní zařízení a připravil tak pro aplikaci chaotický rok 2023

TikTok čelí zákazu ze strany USA po zjištění, že čínské úřady používaly aplikaci ke špehování amerických novinářů

TikTok testuje nové vodorovné zobrazení videí na celou šířku

One thought on “Regulační orgány EU upozorňují společnost TikTok, že musí aktualizovat své systémy v souladu s novými zákony, jinak jí hrozí zákaz činnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *